Drogy, alkohol a jiné návykové látky mají negativní dopad na rodinný život a jeho stěžejní oblasti: zdraví, vztahy, práce, .......
Dne 3.9. realizoval tým sociálních pracovníků CZP Česká Lípa přednášku s názvem "Závislý rodič" v rámci projektu "Komplexní odborná terénní a ambulantní pomoc ohroženým rodinám s dětmi v Libereckém kraji". Aktivity projektu jsou podpořeny z dotačního programu Rodina a ochrana práv dětí MPSV.
Přednáška tematicky volně navazovala na jednání odborníků u kulatého stolu, jež pořádala v rámci svého zasedání Komise pro sociálně právní ochranu dětí města Česká Lípa, taktéž byla v úvodu zmíněna Výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky Libereckého kraje za rok 2014, kde se potvrzuje, že v užívání nelegálních návykových látek lze LK zařadit bezprostředně za kraje s extrémně zasaženými regiony, jako je Praha, Ústecký nebo Moravskoslezský kraj. Problematická je rovněž situace v oblasti užívání návykových látek a hraní hazardních her, a to jak v obecné, tak i školní populaci.
Po úvodním jednání seznámily terénní sociální pracovnice CZP přítomné se svými kazustikami - Zkušenosti se závislými rodiči při poskytování terénní sociální práce v rodinách s dětmi. Na tyto zkušenosti navázala Mgr.Zemanová se svým příspěvkem, "Jak závislost ovlivňuje život rodiny"
Formy vypořádání se se zátěžovou situací, prakticky jsme pracovali na modelaci závislého klienta: Co dělá? - Co naopak nedělá? - Jak vypadá? - Jak reaguje okolí na závislého klienta? Následovala prezentace reakcí nezletilých dětí závislých rodičů.
Hostem byla organizace K-centrum, zastoupená Bc. J. Lukešem a D.Čorbou, kteří představili terénní a ambulantní formy pomoci osobám závislým na návykových látkách.
Během celého jednání diskutovali přítomní o svých zkušenostech, dotazovali se přednášejících, docházelo k předávání kontaktů, doporučení navazující spolupráce, síťování pomoci ohroženým rodinám s dětmi v českolipském regionu.