>
>
21070658

Anketa

Zúčastníte se v letošním roce celostátní sloutěže o Cenu Modrý slon 2014 ?
Ano
 
98% (200)
Ne
 
2% (4)
Všechny ankety a kvízy

11 / 2005

Divadlo, stínové tlumočení, Tracyho tygr a pozvánka pro sluchově handicapované, Podzimní výstavy prací zdravotně handicapovaných, Klub matek na mateřské dovolené, Odborné poradenství, Z činností organizací, Pozvánky a informace nejen pro zdravotně handicapované

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA PRO SLUCHOVĚ POSTIŽENÉ

Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje na základě nabídky Malého divadla F. X. Šaldy v Liberci doporučuje sluchově postiženým návštěvu divadelního představení dne 15. 11. 2005 od 19, 00. Vstupné na toto představení je 90 Kč. Zájemci mohou kontaktovat paní A. Čvančarovou na tel. 485 104 188, klapka 23.

Malé divadlo vás srdečně zve

15. 11. v 19. 00 hodin

na inscenaci W. Saroyana

TRACYHO TYGR

Režie: A. Vynohradnyková

Příběh o Thomasu Tracym, Lauře Luthyové a tygrovi, jenž je láska. Kdo je Tracyho tygr? Kde získal Thomas Tracy, hlavní hrdina příběhu, svého tygra? Mnoho otázek a málo odpovědí. Hned se je pokusíme objasnit. Hlavním motivem příběhu je báseň Williama Blakea - Tygr. Právě tuto báseň přečetl ve třech letech malému Tracymu jeho dědeček. Od té doby, kdy poprvé uslyšel slovo tygr, chtěl také svého tygra. Nevěděl, jak tygr vypadá, ale chtěl ho a věděl, že ho pozná. V 15 letech Tracy zašel do zoo - a tam našel svého prvního tygra - byl to černý panter. Tracy se na pantera díval celých 5 minut. A pak odešel. Byl spokojen, protože našel svého tygra. Už se na něho ale nikdy nešel znovu podívat. Proč? Protože mezitím našel dalšího svého tygra, toho samého. Ale tentokrát ho našel úplně někde jinde. V jednadvaceti letech získal Tracyho tygr jméno Laura Luthyová. Možná se vám to jeví jako velmi složité a nechápete - ale opravdu v ní našel to čemu budeme říkat tygr.

Co je stínové tlumočení?

Divadlo Nablízko jako jediné z pěti oslovených přijalo výzvu České komory tlumočníků znakového jazyka a realizovalo úspěšnou hru v nové verzi, obohacenou o stínové tlumočení do znakového jazyka. U nás jsou divadelní představení tlumočena do znakového jazyka jen ojediněle. Když se přece jen taková snaha objeví, pak jde většinou o tzv. balkónové tlumočení, které příliš nerespektuje potřeby neslyšícího diváka. Neslyšící divák se musí spokojit pouze se snahou tlumočníka o přiblížení děje.

Ze zkušeností kolegů v zahraničí a z reakcí neslyšících diváků jsme postřehli, že stínové tlumočení je oblíbené úplně nejvíce.Tlumočníci jsou maximální zapojeni do představení v divadle - pohybují se spolu s herci a jsou jakoby jejich stíny. Právě z těchto důvodů není rušen ani slyšící divák. Výhoda tohoto tlumočení je, že neslyšící diváci si nemusí vybírat mezi tlumočníkem a hercem.
U nás v Čechách zatím neslyšící neměli možnost ohodnotit kvality tohoto tlumočení, tak pevně věříme, že se podaří právě nám neslyšící s tímto úžasným typem tlumočení seznámit.

Host: DIVADLO NABLÍZKO PRAHA.

RODIČE POZOR !!!

Turistický oddíl mládeže TOM 1023 při Klubu českých turistů Česká Lípa přibírá nové členy. Rádi uvítají žáky prvního i druhého stupně ZŠ. Oddíl působí na sídlišti Špičák v České Lípě již 15 let. Klubovna se nachází v suterénu domu Brněnská 2580 (proti mateřské školce). Schůzky jsou 1 x týdně. Jednodenní i vícedenní výlety, letní i jarní tábory, perfektní parta. Přijďte se podívat.

Kontakt: Karel CHOCHOLOUŠ, Brněnská 2580 Česká Lípa, tel. 723 123 057.

MIMOŘÁDNÉ SETKÁNÍ ČLENŮ KLUBU SEŠLOST

se bude konat dne 1. listopadu 2005 od 13, 00 v restauraci U Bohouše v České Lípě. Máte možnost vyslechnout si přednášku našeho předního odborníka na práva zdravotně handicapovaných JUDr. Hutaře. Přijďte si poslechnout nejžhavější novinky - jako je připravovaný Zákon o sociálních službách. Můžete se zeptat na to, co Vás osobně nejvíce z této problematiky zajímá. Těšíme se na setkání.

PODZIMNÍ VÝSTAVA PRACÍ HANDICAPOVANÝCH

Podzimní výstava prací handicapovaných se uskuteční s podporou EU v rámci celého Libereckého kraje. Výstavy budou probíhat na jednotlivých Centrech pro zdravotně postižené.

Začíná se v CZP Česká Lípa, Konopeova 812, kde výstava proběhne v době od 7. do 10. listopadu 2005. (Zahájení 7.11. od 9,30 hodin; návštěvní doba- pondělí do 16, 30; úterý - 8,00 -16,00; středa - 8, 00 - 16, 30; čtvrtek - 8, 00 - 15,00). Vystavovat mohou jednotlivci i kolektivy. Své práce prosím doručte do CZP do 3. 11. 2005.

Z České Lípy se výstava přesune do CZP Liberec, Zahradní 415/10, kde bude přístupná veřejnosti ve dnech 14. - 17.11. 2005 (zahájení 14. 11. od 10,00 -17,00, úterý - 8,00 -16, 00, středa - 8,00 - 17,00; čtvrtek - 8,00 - 15, 00).

V Jablonci nad Nisou bude výstava instalována v prostorách CZP ve Skřivánčí ul. 12 ve dnech 21. -23. 11. 2005 a

v CZP Semily v Archivní 570 od 28. do 30. 11. 2005.

Uvítali bychom, aby se do akce zapojily organizace zdravotně postižených, ústavy sociální péče, kluby důchodců, domovy důchodců i další instituce kde působí naši handicapovaní spoluobčané. Vystavovat můžete výrobky ze dřeva, kovu, hlíny, skla, drátu. Papíru, háčkované, pletené , drhané , paličkované ad. výrobky, malby , fotografie atd. Pokud budete chtít některé ze svých výrobků prodat, zprostředkujeme na základě Vámi určené ceny jejich prodej. Věříme, že vedle vystavovatelů bude zájem i mezi širokou veřejností. Zájemci mohou své výrobky dodat do jednotlivých výše uvedených CZP.

ZÁJEZD DO DIVADLA V MLADÉ BOLESLAVI

Místní organizace tělesně postižených Česká Lípa uskuteční zájezd do divadla v Mladé Boleslavi dne 29. 11. 2005 na představení muzikálu JOSEFÍNA. Odjezd z autobusového nádraží, Konopeova ul. Česká Lípa. Sraz účastníků v 17, 45. Přihlášení účastníci si vstupenky vyzvednou a zaplatí na CZP Česká Lípa (volejte prosím předem 487 853 481 a informujte se, zda už jsou vstupenky k dispozici a na jejich cenu).

PŮJČOVNY KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK

Centrum pro zdravotně postižené upozorňuje zájemce na provoz půjčoven kompenzačních pomůcek, které jsou zřízeny při CZP Česká Lípa, Konopeova 812 a CZP Liberec, Zahradní 415/10. Můžete si zde půjčit nejrůznější pomůcky: chodítka, berle, vozíky mechanické, ale i elektrické, schodolezy, sedačky do vany (klasické i elektrické); WC židle, nástavce na WC a nemocniční postele( i el.polohovací). Některé z pomůcek jsou k dispozici i v CZP Semily, Archivní 570. Jinak je možné pro Jablonec nad Nisou a Semily, ale i další zájemce v Libereckém kraji zprostředkovat zapůjčení pomůcek z CZP Liberec a Česká Lípa.

KLUB MATEK NA MD

V listopadu proběhnou akce pro matky na mateřské dovolené - Co můžeme udělat z hlíny, co je to batika a další informace keramičky Jany Glaserové spojené s ukázkami práce. Akce se bude konat v CZP Semily, v dopoledních hodinách, o přesném termínu se můžete informovat na CZP Semily, tel. 481 653 454.

Obdobné akce budou v listopadu uspořádány i pro rodiče s dětmi v CZP Jablonec nad Nisou, Skřivánčí 12, tel. 483 711 337. Akce proběhnou v odpoledních hodinách. O přesných termínech se můžete informovat u vedoucí CZP V. Kubáčkové.

KURZY PRÁCE S PC, JAZYKOVÉ KURZY, KURZY ZNAKOVÉ ŘEČI, PŘEDNÁŠKY

Znovu Vás upozorňujeme na možnosti navštěvovat nejrůznější kurzy, které pořádá CZP LK ve spolupráci se Střední průmyslovou školou a Gymnáziem v Jablonci nad Nisou a s Obchodní akademií v České Lípě. Všechny tyto kurzy jsou bezplatné a přihlásit se na ně můžete v jednotlivých CZP. Uvádíme, že v CZP Česká Lípa se již úspěšně rozeběhl kurz znakového jazyka.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ

PRÁVNÍ PORADNA

CZP Česká Lípa - 7. listopadu, 5. prosince 2005 vždy od 16,00 (nutno se předem objednat)

CZP Liberec - 2. listopadu, 7. prosince 2005 (je nutno se předem objednat)

PORADNA PRO NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ

CZP Liberec - 7. listopadu, 5. prosince 2005 od 9,00

CZP Česká Lípa - 14. listopadu, 12. prosince 2005 od 9,00

CZP Semily - 21. listopadu, 19. prosince 2005 od 9,00

PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ

CZP Liberec a CZP Česká Lípa na základě individuálních požadavků. Termíny budou k dispozici na CZP.

Z ČINNOSTI ORGANIZACÍ

Výbor MO ZP v Mimoni připravil v letošním roce pro své členy jako každoročně 2 zájezdy. První byl 21. května. Nebyl daleko, proto jsme vyjížděli v 7 hodin směrem na Litoměřice. Na 9. hodinu jsme měli zajištěnou prohlídku zámku Ploskovice. Překvapeni jsme byli nejen novou omítkou, krásnými stromy v parku, pávy, kvalitním výkladem, ale i nově otevřenými jeskyněmi pod zámkem. Z Ploskovic jsme se vydali Českým Středohořím do Zubrnic. Náš šofér zvolil zajímavou cestu po úzkých cestách, nepřáli jsme si v tu chvíli nic jiného než aby se neobjevilo proti nám nějaké vozidlo. Výhled z autobusu byl tak úchvatný, střídaly se vysoké stráně s hlubokými údolími v překrásné květnové zeleni. Skanzen v Zubrnicích nás vrátil do století nazpět,zavzpomínali jsme si na těžký život našich babiček. Prohlédli jsme si také starou školu, zasedli do starodávných laviček, nevynechali jsme prohlídku starého krámku. V nedalekém Týništi jsme měli zajištěný oběd, když tradice, tak vepřo - knedlo - zelo - nezklamalo. Po obědě jsme se vydali směrem na Děčín a výjimečně jsme se oddali nákupům v Tescu. S plnými taškami jsme se spokojeně vraceli domů.

27.srpna se uskutečnil náš druhý zájezd. Odjezd byl tentokráte časnější, v 6 hodin. Čekal nás zámek Duchcov se svým „Casanovou“, milá průvodkyně, někteří shlédli výstavu obrazů, nahlédli do zajímavého kostela. Oběd byl tradičně v pěkném prostředí v restauraci Valdštejn , chutný a veliký kuřecí řízek, kvalitní brambory s oblohou, okurkový salát. Čekala nás ale cesta dál na západ, do Chomutova. Tam jsme trochu bloudili, ale měli jsme štěstí. Panu šoférovi se totiž ve městě ve spleti jednosměrek podařilo přizvat do autobusu náhodnou chodkyni, která nás ochotně zavedla do Lesoparku. Z hezké dívky se vyklubala fotoreportérka novin, která si šla do Lesoparku pro zajímavé obrázky masožravých rostlin. Lesopark nás překvapil svou rozlohou, stády volně pobíhajících zvířat, např. zubrů, vikuňů atd. Některým z nás se podařilo projet se kolovou mašinkou, mohli jsme zvířata krmit, neboť jsme dostali koše s houskami. Odjížděli jsme v 17 hodin s tím, že se tam opět vrátíme. Po cestě domů byla jediná zastávka u prodejců jablek na silnici u obce Libčeves. S Vitamíny a mnoha dojmy jsme se vraceli spokojeni domů. Tak takové jsou naše výlety. (MO ZP Mimoň)

Pozýváme Vás

22.11. 2005 od 17,00 - KULTURNÍ KLUB - čítárna Městské knihovny v České Lípě - Mgr. L.Smejkal: KRONIKÁŘ HANS KRIESCHE Z Č. LÍPY - SVĚDEK ŽIVOTA VE MĚSTĚ PŘELOMU 16. A 17. STOL.

29.11.2005 od 13,00 v CZP Česká Lípa - setkání klubu ROSKA - Mgr. Lemáková

Vytvořeno 7.11.2005 0:49:06 - aktualizováno 7.11.2005 0:52:43 | přečteno 3801x | lesk
 
 
 
 
load