>
>
22176295

Anketa

Zúčastníte se v letošním roce celostátní sloutěže o Cenu Modrý slon 2014 ?
Ano
 
98% (200)
Ne
 
2% (4)
Všechny ankety a kvízy

9 / 2006

S_logo

Projekt "Tvoříme duší" pokračuje, Odborné poradny, Podzimní výstavy prací, Kurzy českého znakového jazyka, Klub Sešlost a kulturní klub, Z činnosti organizací..., Blahopřejeme

PROJEKT „TVOŘÍME DUŠÍ..“ POKRAČUJE

Další akcí projektu je 3. prezentační setkání SEMILSKÉ IMPULZY. Proběhne 23. 9. 2006 od 10,00 do 17, 00 v prostorách Kulturního centra GOLF v Semilech.Proběhne výstava výtvarných děl(fotografie, obrazy, sochy) handicapovaných umělců LK a dalších umělců semilského regionu. V bohatém kulturním programu se představí mj. MŠ Semily-POHÁDKA O ŘEPĚ, Maňáskové divadlo Liberec, Divadelní klub mladých při Obchodní Akademii v České Lípě s pohádkou KDO PROBUDÍ PINDRUŠE a romský taneční soubor LAČHO-JILO z Chrastavy. Srdečně Vás zveme k návštěvě.

ODBORNÉ PORADNY

PORADNA PRO NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ

CZP Liberec - 2. října, 6. listopadu 2006 od 9,00

CZP Jablonec nad Nisou - 2. října, 6. listopadu 2006 od 13,00

CZP Česká Lípa - 9. října, 13. listopadu 2006 od 9,00

CZP Semily - 16. října, 20. listopadu 2006 od 9,00

PRÁVNICKÁ PORADNA

(do poradny je nutno se předem objednat osobně nebo telefonicky)

CZP Liberec - 4. října, 1. listopadu 2006 (tel. 485 104 04)

CZP Česká Lípa - 2. října, 6. listopadu 2006 od 16, 00 (tel. 487 853 481)

PŘIPRAVUJEME …

PODZIMNÍ VÝSTAVA PRACÍ HANDICAPOVANÝCH

Podzimní výstava prací handicapovaných občanů celého Libereckého kraje se uskuteční postupně na jednotlivých CZP a to v následujících termínech:

CZP Liberec - 23. - 26. 10. 2006

CZP Jablonec nad Nisou - 30. 10. - 2. 11. 2006

CZP Semily - 6. - 9. 11. 2006

CZP Česká Lípa - 13. -16. 11. 2006

Začátek výstav vždy v pondělí v 10, 00, ukončení ve čtvrtek ve 12, 00.

Prosíme organizace i jednotlivce, aby své výrobky včas doručili na jednotlivá CZP. O podrobnostech se informujte přímo v jednotlivých Centrech.

KURZY ČESKÉHO ZNAKOVÉHO JAZYKA

CZP LK nabízí dva kurzy českého znakového jazyka pro začátečníky v období od října 2006 do června 2007 v rozsahu 70 lekcí (1 lekce / 45 min).

Kurzy se budou konat v sídle CZP LK Liberec každé úterý a v sídle CZP LK Semily každý čtvrtek v obou případech od 16 do 17,45 hod. Zahájení kurzu v Liberci je dne 5.10.2006 a kurzu v Semilech dne 3.10.2006.

Lektorem kurzu je tlumočník českého znakového jazyka Karel Redlich. Obsahem kurzu je lexikální i gramatická stránka jazyka. Každý z účastníků kurzu získá základní jazykové a komunikační kompetence v českém znakovém jazyce a uvědomí si svébytnost tohoto jazyka a jeho důležitost pro neslyšící lidi. Kromě toho každý z účastníků získá povědomí o specifických rysech jazykové a kulturní menšiny neslyšících lidí žijící ve většinové slyšící společnosti.

Celková cena kurzu činí 1 100 Kč pro jednoho účastníka při max. počtu 10 osob na kurzu. Po ukončení kurzu každý z účastníků dostane osvědčení o jeho absolvování, které vydá CZP LK. Na tento kurzu bude navazovat pokračující kurz v roce 2007.

Pokud projevíte zájem o tento kurz, rádi Vám zašleme obratem závaznou přihlášku. Veškeré dotazy týkající se koncepce kurzu prosím zasílejte na emailovou adresu CZP LK nebo volejte na telefonní číslo 608 468 764.

KLUB SEŠLOST

První setkání po prázdninách se uskuteční 20. září od 14, 00 v zasedací místnosti CZP. Srdečně Vás zveme. Další setkání se pak bude konat 18. října 2006.

KULTURNÍ KLUB

19. září v 19, 30 - Jiráskovo divadlo - M. Viewegh: BÁJEČNÁ LÉTA POD PSA. Dramatizace mimořádně úspěšné knihy nejčtenějšího českého spisovatele.

26.září od 17,00- čítárna městské knihovny- nám. TGM- Přednáška Mgr. L.Smejkala: Novoborský básník Kalina.

Z ČINNOSTI ORGANIZACÍ …

Seznamte se s MO STP Jilemnice a okolí

Naše místní organizace je poměrně velká - máme kolem 600 členů. Nejvíce je jich z Jilemnice, ostatní ze širokého okolí. Pro představu uvádím alespoň 4 „hraniční“ obce: Rybniště, Vysoké, Benecko, Levínská Olešnice.

Činnost naší organizace se velmi podobá činnosti ostatních místních organizací, tzn. že poskytujeme různá poradenství (některá ve spolupráci s CZP Semily), pořádáme zájezdy do divadla, na různé akce: Zahrada Čech, Vackovo Veselí apod. Využíváme samozřejmě také jilemnických akcí, např. pravidelně svážíme naše členy z okolních vesnic na jilemnický divadelní festival Březen - měsíc divadla. Z našich velmi oblíbených akcí jsou tzv. sportovní hry, kde se výborně bavíme v jednoduchých soutěžích a také si zatancujeme. Letos je chystáme v říjnu, přiďte pobejt.


Pod tímto logem najdou naši členové na vývěskách STP pozvánky do klubu, který už běží skoro rok. Zatím se scházíme každou třetí středu v měsíci. Pořádáme zde různé besedy většinou se členy naší organizace, kteří vyprávějí o svých cestách nebo o jiných činnostech, kterým se naučili. Jedna z našich členek, Alena Bartoňová, ve spolupráci s herečkou Jiřinou Bohdalovou napsala kuchařku, a tak jsme před prázdninami uspořádali v klubu kurz zdravého vaření. Nejen, že jsme se ledacos naučili, dobře se najedli, ale hlavně se dobře pobavili. Na podzim budeme pokračovat v kurzu o pití, a to od vody, čajů až po víno. Oba kurzy chceme ukončit silvestrovským rautem, na němž se účastnice kurzu zdravého vaření (ano, účastnily se jen ženy - bohužel) blýsknou vlastními mistrovskými díly. Všechny se na to moc těšíme a připravujeme.

Další činností, o níž bych se chtěla zmínit, jsou rekondice. Naši členové se už mnoho let účastní okresní rekondice v Milovicích. Vede ji naše členka a jednatelka okresního výboru STP Semily paní Mejsnarová. Do Milovic jezdíme moc rádi, i když jde vlastně o kemp. Bydlíme v pohodlných chatkách, na záchod, do sprchy i do restaurace musíme sice přes louku (někdy taky pod deštníky), ale milovickému rehabilitačnímu středisku se nic nevyrovná. Sestry jsou milé a ochotné, péče vzorná.

Kromě Milovic mají naši členové možnost jet ještě na rekondici pořádanou naší organizací v Janských Lázních v penzionu Horský dvůr. Sem jezdíme již také mnoho let, ale letos se nám podařilo díky grantu Města Jilemnice poprvé zaplatit účastníkům léčebné procedury. Za to patří jilemnické radnici náš vřelý dík, protože si myslím, že rekondice jsou ty nejlepší akce, které se pro nás, zdravotně postižené, pořádají.

Tento článek píši právě po příjezdu z Janských Lázní a musím se přiznat, že se už teď těším na rekondici v příštím roce. Manželé Kornfeldovi, kteří penzion provozují, se o nás starají skutečně skvěle a novou rehabilitační pracovnici a masérku jsme si nemohli vynachválit. K dispozici jsme měli i bazén v blízké Obchodní akademii. Vlastně jsme si kromě počasí neměli na co stěžovat. I když ani na to počasí ne. Všechny procházky jsme stihli i na Černou horu jsme vyjeli za krásného počasí - a když pršelo, ať si lilo. My jsme si zašli do cukrárny nebo na taneček a hlavně, měli jsme s sebou harmonikáře, takže jsme často poseděli a zazpívali si. Aspoň jsme se více poznali a spřátelili.

Činnost naší organizace je pestrá, samozřejmě se jí všichni členové nezúčastňují - někteří už nemohou, někteří snad nechtějí. Všechny naše nemocné členy a členy starší 60 let navštěvujeme při jejich jubileích s malou bonboniérkou. Jsou rádi a oceňují náš zájem.

Jarmila Andrštová, předsedkyně MO STP

* * *

Informace ze semilské organizace SPCCH

Svaz postižených civilizačními chorobami v Semilech (SPCCH) má v současnosti okolo 100 členů, převážně seniorů. V letošním roce došlo v pololetí ke změně ve výboru - výměna předsedy, pokladníka a místopředsedy. Rádi bychom vás krátce informovali o nás a naší činnosti.

* Na léto byla připravená akce - návštěva semilského OSTROVA, kde probíhalo setkání koňáků a přehlídka různých plemen koní. Této návštěvy OSTROVA se měli zúčastnit i naši vozíčkáři, ale vzhledem k velkému dusnu a prudkému sluníčku jsme společnou akci odvolali.

* Dne 12. září 2006 pořádáme celodenní autobusový výlet do Dětěnic za Jičínem, kde se chystáme navštívit staročeskou hospůdku se svéráznou obsluhou (jadrný jazyk, kroje, apod.) zámeček, pivovar a bude-li zájem, náš zájezd bude pokračovat do Muzea panenek v Troskovicích a eventuálně navštívíme Sobotku.

* Pro vozíčkáře, kteří se nemohou zúčastnit našeho výletu do Dětěnic, máme domluvený malý výlet po okolí Semil. Ještě budeme upřesňovat, kam se vydáme a který den. Těšíme se, že nám tentokrát bude počasí více nakloněno.

* Na říjen připravujeme autobusový zájezd do divadla ve Vysokém nad Jizerou, kde každoročně probíhá Krakonošova přehlídka amatérských divadelních souborů a naši členové se na jejich vystoupení velmi těší.

Kontakty: Alena Kobrlová

(předsedkyně ZO SPCCH Semily)

Pod Černým mostem 487

513 01 Semily

mobilní tel.: 737 571 696

* * *

Činnost MO č. 1 STP v JABLONCI nad Nisou

„Jsme nezisková organizace, která sdružuje 120 členů, z nichž většina má větší či menší potíže s pohybovým aparátem. 4 členové jsou upoutáni na vozíku. Naším jediným pravidelným příjmem jsou členské příspěvky či sponzorské dary. Po obnově činnosti naší Místí organizace nám velmi pomohla s peněžním darem firma LUCAS VARITY se sídlem v Jablonci n.N, dále AUTOSERVIS KARVELA- Karel Tyrychtr ze Smržovky, kde kromě peněz přidali i zajímavou nabídku na opravy motorových vozidel pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P. Finanční prostředky budou použity na spolufinancování rekondičních pobytů či na drobné dárky, které dáváme našim členům při jejich životních jubileích.

Řada našich členů se účastní rekondičních pobytů, které se konají v Seči u Chrudimi a v Poděbradech. Hlavní náplní těchto pobytů je regenerace organismu pomocí zdravotního cvičení(židle, karimatky), koupelí, masáží, malé turistiky a plavání. Součástí pobytu jsou i zdravotní přednášky s ukázkami první pomoci a přednášky se sociálně právní tématikou.

Setkáváme se nejenom na členských schůzích, ale slavíme společně Den matek, kde každá členka obdrží dárkový balíček, malé pohoštění a možnost účasti v tombole, ve které vyhrává každý zakoupený los. Věci do tomboly zajišťují členky výboru MO 1 svépomocí. O kulturní náplň těchto setkání je vždy postaráno. Vyslechli jsme poutavé vyprávění o starém Jablonci v podání pana Vostřáka, s činností Infocentra nás seznámila paní Mikšíčková, která přinesla spoustu propagačního materiálu a kalendáře. Jindy nám tanečnice Vlastička předvedla kreace hip hopu a orientálního tance. Na zdravotní přednášku jsme pozvali znalkyni čínské medicíny paní Krvákovou, která prakticky i teoreticky předvedla možnosti této léčby, zodpověděla mnoho zvídavých dotazů a nabídla nám další spolupráci. Zájem z řad členstva byl velký.

V listopadu loňského roku se naše MO 1 aktivně účastnila akce „Společně nejen na jevišti…“, která se konala v jabloneckém divadle. Ve spolupráci s dívčím tanečním souborem SLUNÍČKO z Tanvaldu jsme předvedli vystoupení „Na perském trhu“ s povídáním o tom, jak žijí handicapovaní lidé v arabském světě.

Setkáváme se rádi i když ne tak často, jako když jsme byli pohybově v pořádku. Nenechali jsme si ujít slavnostní otevření Spolkového domu FLORIÁNKA a na Dni zdravotně postižených jsme ve stánku OV STP předvedli ukázky háčkovaných a pletených rukodělných výrobků našich členek. Na tablu jsme vystavili fotografie z rekondičních pobytů a zájmových činností, kterých se účastnili členové všech pěti MO STP.

V září se těšíme na naše první setkání po prázdninách a na další společnou činnost.“

STP v ČR - 1. Místní organizace Jablonec nad Nisou

* * *

VÍTE, JAK PSÍ MATURANTI VSTUPUJÍ DO ŽIVOTA?

ZVEME VÁS NA 4. ROČNÍK SUPER DEN HELPPES V SOBOTU 16. 9. 2006, OD 11.00 HODIN

Asistenční psi předvedou, co všechno se naučili, aby mohli pomáhat handicapovaným lidem. Na cestě k novým majitelům je podpoří jejich patroni
- známé osobnosti:

Primátor MUDr. Pavel Bém, Marta Kubišová, Jan Potměšil,
Pavel Vrba, Karel Kahovec, přijde i kouzelník Pavel Kožíšek a další.
Vstupné dobrovolné.

Těšíme se na Vás v areálu Centra výcviku psů pro postižené na rohu
Plzeňské a Zahradníčkovy ulice (proti STK), Praha 5 - Motol.
Tramvají č. 9 a 10 do zastávky Hotel Golf.

Za OO SONS Semily předseda Petr Mejsnar

* * *

B L A H O P Ř E J E M E

STP v ČR- Místní organizace Doksy si dovoluje popřát svým členkám, pp. Anně KOČOVÉ a Janě ŠÍMOVÉ, které v průběhu září a října oslaví svá životní jubilea, zejména zdraví, pohodu a spokojenost.

Vytvořeno 10.10.2006 13:11:38 | přečteno 3339x | lesk
 
 
 
 
load