>
>
19906008

Anketa

Zúčastníte se v letošním roce celostátní sloutěže o Cenu Modrý slon 2014 ?
Ano
 
98% (200)
Ne
 
2% (4)
Všechny ankety a kvízy

Sdruženáček 12/2007

Doplnění archívu

MOTIVAČNĚ AKTIVIZAČNÍ KURZ v rámci projektu SROP

V rámci projektu SROP 3.2. „Rovné příležitosti pro důstojný život“ pořádáme pro zdravotně postižené a další zájemce kurz se zaměřením na výtvarnou tvorbu. Kurzy probíhají v CZP Liberec a v České Lípě pak v Keramické dílně na Vodním hradu..

PROGRAM pro LIBEREC:

6.1.2008 - 9,00 - 12,00; 13,00-16,00 - Malování na hedvábí - návrhy, kontury…

Příprava výrobku + práce s barvou a plochou, dokončení

Výrobku

13.1.2008 -9,00 -12,00 - Práce s textilem - příprava na tisk přes šablonu, návrh, výroba

šablon, tisk

20.1.2008 - 9,00 -12,00- Práce s textilem - dokončení výrobku - konturou(kresba)

27.1.2008 - 9,00 - 12, 00 Dokončovací a retušovací práce. Zopakování jednotlivých technik.

Zakončení a zhodnocení kurzu.

PROGRAM pro ČESKOU LÍPU(keramická dílna J. Glaserové na Vodním hradu)

3.1.2008 - 9,00 -12,00; 13,00 -16,00 Malování na hedvábí - návrhy, kontury…

Příprava výrobku + práce s barvou a plochou, dokončení

Výrobku

10.1.2008 - buď 9,00-12,00

nebo 13, 00 -16,00

Práce s textilem - příprava na tisk přes šablonu, návrh, výroba

šablon, tisk

17.1.2008 - buď 9,00-12,00

nebo 13, 00 -16,00 Práce s textilem - dokončení výrobku - konturou(kresba)

24.1.2008- buď 9,00-12,00

nebo 13, 00 -16,00

Dokončovací a retušovací práce. Zopakování jednotlivých

technik.

Zakončení a zhodnocení kurzu.

P O Z O R ! ! ! OZNÁMENÍ P O Z O R ! ! !

Oznamujeme všem našim klientům, že z důvodů čerpání dovolených budou pracoviště CZP Česká Lípa, Liberec, Jablonec nad Nisou a Semily v době od 20. 12. 2007 do 1. 1. 2008 uzavřena.

P O Z O R ! ! ! OZNÁMENÍ P O Z O R ! ! !

NABÍDKA ZAPŮJČENÍ KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK

Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje nabízí zájemcům zapůjčení nejrůznějších kompenzačních pomůcek(chodítka, berle, polohovací postele, vozíky mechanické i elektrické, sedačky do vany, WC židle ad.). Tyto pomůcky si můžete zapůjčit v CZP Česká Lípa, Liberec, Jablonec nad Nisou a Semily.

mechanický vozík

7 Kč / den

mechanický vozík - skládací

7 Kč / den

elektrický vozík

10 Kč / den

elektrický vozík skládací

10 Kč / den

křeslo pro kardiaky pojízdné

10 Kč / den

schodolez pásový

20 Kč / den

schodolez skalamobil

400 Kč / měsíc

sedačky do vany plastová

50 Kč / měsíc

sedačka do vany hydraulická

200 Kč / měsíc

sedačka do sprchového koutu

30 Kč / měsíc

WC židle pevná

30 Kč / měsíc

WC židle pojízdná

50 Kč / měsíc

pevné chodítko

30 Kč / měsíc

kloubové chodítko

70 Kč / měsíc

podpažní chodítko

70 Kč /měsíc

rehabilitační chodítko

70 Kč / měsíc

podpažní berle

zdarma

francouzské hole

zdarma

mobilitér

30 Kč / měsíc

pračka vzduchu

30 Kč / měsíc

rotoped

100 Kč / měsíc

masážní vana na nohy vibrační

40 Kč / měsíc

antidekubitní matrace

250 Kč / měsíc

antidekubitní sedačka

50 Kč / měsíc

postel elektrická polohovací

300 Kč / měsíc

postel kovová nemocniční

250 Kč / měsíc

PROJEKT „TVOŘÍME DUŠÍ“

ADVENTNÍ SETKÁNÍ PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

Sdružení Artefaktum.cz a Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje uspořádalo 1. prosince prezentační setkání handicapovaných umělců Jabloneckého regionu s výtvarníky, herci a hudebníky v prostorách SPOLKOVÉHO DOMU v Jablonci nad Nisou.Prezentační setkání věnované dětem bylo rozšířeno o programy vánočních setkávání u JIZERSKÉHO BETLÉMA v kostele Dr. Farského v Jablonci nad Nisou, kde od 14.00 proběhlo Adventní vystoupení žáků základních škol z Jablonce nad Nisou. Záštitu nad celou akcí převzala senátorka Soňa Paukrtová. Prezentačního setkání se zúčastnilo přes 400 návštěvníků, mezi jinými starosta města Jablonec nad Nisou Mgr. Petr Tulpa a ředitel Spolkového domu PhDr.Schovanec.

Na akci vystavovalo 28 výtvarníků, dále 16 kolektivů z ÚSP, celkem bylo vystaveno 549 prací a 9 kompozičních souborů. Svými pracemi se představily chráněné dílny z 5 center. V kulturním programu vystoupilo 158 účinkujících.

Celé setkání se neslo v duchu vánoční atmosféry, ke které přispěly nejen vystavované práce, ale hlavně kulturní vystoupení, která byla odměněna bouřlivým potleskem přihlížejících.

KULTURNÍ KLUB

Úterý 18. prosince 2007 od 17,00 hod

BERTA MÜHLSTEINOVÁ - SPISOVATELKA

V BLÍZKOSTI KAROLINY SVĚTLÉ

přednáší Mgr.Ladislav Smejkal

další přednáška z cyklu Literární Českolipsko

čítárna městské knihovny nám. T.G.Masaryka

Každé úterý od 9,30 hod

cvičíme v každém věku

cvičení s hudbou a v sedě (!) pro každého,

vhodné nejen pro seniory

pobočka Špičák, ul. Červeného kříže (zdarma)

3.12. - 31.12 2007

VÁNOČNÍ STROMEK POKAŽDÉ JINAK

Soutěžní výstava vánočních stromků, hlasovat můžete do 20.12.2007

nám. T.G.Masaryka 170

Grónsko - Island - výstava fotografií Anny Poštolkové

(1.patro městské knihovny nám. T.G.Masaryka)

Z ČINNOSTI ORGANIZACÍ

JABLONEC nad NISOU- MO STP č.1

„V předprázdninovém příspěvku jsem slíbila pokračování ve vyprávění o činnosti naší Místní organizace č.1 STP v Jablonci nad Nisou.

Čas dovolených a prázdnin je za námi, ale vzpomínky a zážitky z rekondičních pobytů zůstávají. Naši členové si mohli vybrat účast na pobytech v Poděbradech nebo v Roztokách u Křivoklátu. Oba pobyty zajišťovala OkO STP,o.s. v Jablonci nad Nisou

V polovině října jsme se sešli na podzimní členské schůzi. Po vyřízení úředních záležitostí dostali slovo naši hosté, příslušníci Městské policie v našem městě. Přišel mezi nás pan V. Kadlec, šéf odboru prevence kriminality a přivedl s sebou dva spolupracovníky, pány M. lejska a V. Šulce. Nejprve jsme byli seznámeni s úkoly a náplní práce členů MP, poté následovala beseda, ve které policisté trpělivě a věcně zodpovídali četné a zvídavé dotazy přítomných. Samozřejmě nechyběly praktické rady a ukázky takové sebeobrany, kterou je schopen zvládnout i senior! Policisté se museli vrátit na služebnu a tak se slova ujal další host a to p. Dana Šormová, vedoucí CZP v Jablonci nad Nisou, která nás seznámila se službami, které CZP poskytuje a přinesla nám zajímavé informační materiály. Pozvala přítomné k účasti ve Výtvarné dílně, která probíhá každý druhý čtvrtek v měsíci. My, které už práce v dílně zaujala, jsme se pochlubili prvními výrobky. Všechna naše setkání rychle uběhnou a protože nemáme vlastní sál, musíme si pronájem sálu na schůzi zaplatit, a po nás už čeká další zájemce, rozešli jsme se s pozváním na další akci, kterou jsme pro naše členy a příznivce zajistili.

Využili jsme pěkného podzimního počasí a vláčkem se vydali na exkurzi do Vzorkovny skla ve Vesci u Liberce. Nikdo z nás netušil, že nástupiště veseckého nádraží nejsou zvýšená a tak se mnozí z nás postarali o zábavu při vystupování (a za dvě hodiny při nástupu do vozu). Těm, kteří měli s výstupem a nástupem potíže, ochotně pomohli ostatní spolucestující, pan průvodčí sekundoval, takže vše dobře dopadlo a ještě jsme se zasmáli tomu, jak „zdatní“ jsme cestovatelé. Ve Vzorkovně mnozí nakoupili vánoční dárky ze skla či porcelánu.

Další zajímavou exkurzi jsme uskutečnili 8. listopadu, kdy jsme se tramvají vydali do Vratislavic n.Nisou a pak procházkou jsme došli do místního pivovaru. Zde se nás ochotně ujal sládek pan O. Dvorský. Nejprve nás seznámil s historií vratislavického pivovaru a s vlastními více než půlstoletými zkušenostmi, které získal prací v tomto závodě. Následně nás provedl celým pivovarem a v jednotlivých odděleních zasvěceně a trpělivě vysvětloval celý postup při vaření zlatého moku. Výsledek byl výborný, o čemž se mohli účastníci přesvědčit v pivovarské restauraci. Blízko pivovaru se nachází i Muzeum historických vozidel, ale tam se vypravíme až příští rok.

Blíží se vánoční čas a tak naše poslední setkání v letošním roce se uskuteční 12. 12. 2007. S přáteli a členy MO č.1 se sejdeme v Centru pro zdravotně postižené. Vstupenkou na předvánoční posezení je vánoční pečivo a pak ochutnávka s hodnocením. Loni dostali diplom všichni zúčastnění, protože porotě chutnalo všechno.

Vánoce zvolna přicházejí,

z dálky jemně zvonky zvoní,

z misky voní ovoce,

my přejeme všem hodným lidem

krásné, klidné vánoce.

Za Výbor MO č.1 STP v Jablonci nad Nisou Vl. Prouzová, předsedkyně

STP v ČR, o.s.-Okresní organizace Jablonec nad Nisou INFORMUJE

Každé pondělí od 14,00 - 15, 00 - CVIČENÍ na židli a míči s prvky jógy.(Městská hala Jablonec N.N. - spoj MHD 4, 14, 9, 18 zast. U Bazénu; Malý zrcadlový stánek)

VÁNOČNÍ TÝDEN pro ZTP osamělé bude 19. - 26. 12. 2007 v Harrachově, penzion KORUNA. Bližší informace, včetně přihlášek, každý čtvrtek od 13, 00 do 15, 00 hod., Na Vršku 2, Jbc.n.N

(Půjčovna kompenzačních pomůcek). Kontakt: Musichová M. 723 732 766 nebo 484 846 254

DRUHÉ OHLÉDNUTÍ - ROZTOKY U KŘIVOKLÁTU

Od 15. - 22. září 2007 prožili klienti Svazu tělesně postižených podzimní relaxační týden v malebné krajině na břehu Berounky v penzionu „Ludmila“. Pobyt byl zaměřen více pro hůře se pohybující se cvičením na židli, míči a prvky jógy. Procházky si každý přizpůsobil dle svých možností a také s pomocí speciálních holí tzv. Nordic Walking. Zdatnější houbařky neodradily ani zdejší kopečky.

Navštívili jsme oficiální letní sídlo našich prezidentů, zámek Lány a hrad Křivoklát. Čipernější se vydali vlakem do pěkného města Rakovník s mnoha památkami. Na druhou stranu do neméně zajímavého města Berouna.

Při závěrečném hodnocení jsme se shodli, že i tato podzimní rekondice nám dala mnoho pěkných zážitků.

Děkujeme tímto i Městskému úřadu Jablonec nad Nisou za finanční příspěvek.

Marie Musichová, předsedkyně OkO STP v ČR, o.s.

I VY MŮŽETE POMOCI

„Naše organizace, MO č.3 v Jablonci nad Nisou sbírá již třetím rokem poštovní známky a pohlednice. Výtěžek z jejich prodeje pomáhá školákům v rozvojových zemích a slouží hlavně k zaplacení školného. Za 400 starých známek je možné zaplatit školné pro jednoho žáka na školní rok.

Děkujeme všem, kteří nám do naší sbírky přispěli a prosíme ty, kteří by mohli a chtěli pomoci, aby staré známky a pohlednice nezahazovali a zanesli je nebo poslali na adresu: Centrum pro zdravotně postižené, Spolkový dům, E. Floriánové 8, Jablonec nad Nisou. Známky není třeba odlepovat, stačí vystřihnout nejméně s 5 mm okrajem, aby se nepoškodily zoubky známek. Možná má někdo doma torzo starého alba, o které už nikdo nemá zájem, rádi ho přijmeme, poslouží dobré věci.

Organizace, která prodej těchto známek a pohlednic zprostředkuje(Spol. sv. Vincence z Pauly) shromažďuje rovněž v rámci mezinárodní akce ručně pletené obvazy ze Sněhurky, které slouží jako vrchní obvazový materiál pro malomocné v Africe a Indii. Tyto obvazy ze Sněhurky mají vynikající vlastnosti, jsou lehké, pružné, vzdušné, dají se vyvářet a nemocní je dobře snášejí.

Pokud by někdo byl ochoten podílet se na tomto, v pravdě skutku milosrdenství, přikládáme přesný návod na pletení.

(NÁVOD NA PLETENÍ OBVAZŮ PRO MALOMOCNÉ

Obvazy jsou používány jako vrchní obvazový materiál pro malomocné. Důležité je zejména nezaměňovat materiál a dodržovat rozměry obvazů.

Materiál: příze „Sněhurka“ (100% bavlna, která nedráždí rány statickou elektřinou a je ji možno vyvářet) barvy bílé.

Jehlice: č. 2,5

Vzor: líc a rub stále hladce(na obvaze se vytvářejí vroubky). Je možné plést obvazy úzké nebo širší.

Rozměry: ÚZKÉ - první řada 25 ok(včetně okrajových) druhá a další řady stále hladce, délka 275 vroubků.

ŠIROKÉ - první řada 30 ok(včetně okrajových) ostatní stejné jako u obvazů úzkých.

Po dokončení je třeba obvaz zapošít!)

Za STP: MO č.3 v Jablonci n.N. Zdena Alligerová

NÁVOD NA ŠŤASTNÝ ROK 2008

Vezměte 12 měsíců, očistěte od veškeré zlomyslnosti, chamtivosti a nenávisti.

Každý měsíc rozkrájejte na 30 nebo 31 dílů, na únoru šetřete! Takže zásoba vydrží na celý rok. Potom se každý den upraví tak, že se vezme jedna porce důvěry, jedna dávka poctivé práce, dvě dávky dobré nálady. Přidají se tři vrchovaté lžíce optimizmu, čajová lžička snášenlivosti, zrnko trpělivosti a špetku taktu.

Všechno se zalije bohatou láskou. Takhle připravené se ozdobí kytičkou pozornosti a podává se s úsměvem všem dobrým lidem.

S přáním, aby všem rok 2008 přinesl hodně zdraví a spokojenosti.

STP - MO č. 3 Jablonec nad Nisou

KRÁSNÉ VÁNOČNÍ SVÁTKY A VŠE NEJLEPŠÍ V NOVÉM ROCE VÁM VŠEM PŘEJE REDAKCE

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

SDRUŽENÁČEK- Informační měsíčník Center pro zdravotně postižené Libereckého kraje. Číslo 12/2007 - prosinec 2007. Náklad 500 výtisků. Redakční rada: Eva Zemanová, Jaroslav Leško, Dana Pisková, Dana Šormová, Zuzana Albrechtová, PhDr. Zdenka Zahrádková

Vytvořeno 28.1.2010 18:34:32 | přečteno 3074x | lesk
 
 
 
 
load