>
>
19905745

Napsali o nás ...

Natočili o nás - Tvoříme duší Pomoc seniorům a zdravotně postiženým Vstup do světa zdravotně postižených může i dávat... Osobních bankrotů v regionu rapidně přibývá Sociální automobil vloni přepravil přes 4 tisíce imobilních lidí Konto Bariéry - Komu auta pomohou OBRAZEM: Atrium zámku patřilo umění Bezplatně poradí rodinám V Boru pomohou mladým rodinám Dojet s vozíkem na úřad či k lékaři? Bez auta nemožné Do kachliček přesunuli obsah třináctých komnat Rozvíjejí pomoc pro postižené i do okolních obcí OBRAZEM: Setkání na zámku dokázalo, že umění nezná bariéry Veřejnost poznala zákulisí sociální péče Při společném tvoření zapomenou na problémy Centrum pomáhá lidem po celém Českolipsku Modrý slon na stránkách ZOO Liberec Nový Bor: Osobní asistenti jsou žádaní V chráněných bytech žijí klientky svůj vlastní život Mají problém sehnat práci Pracovník ze Semil pomůže zdravotně postiženým v Brodě Centrum pomáhá potřebným Uskutečnily se další krajské sportovní hry Osobní asistentky pomáhají s návratem zpět do života Euronisa předala výtěžek sbírky Pozvedněte slabé! Handicapovaní vystavují svá díla Zdravotně postižení se sejdou na zámku Centrum zavádí další služby Paliativní péče prozatím s úspěchem funguje Nová šance práce pro zdravotně postižené Centrum pomůže se studiem i uplatněním Centrum pro postižené přichází s novinkou Centrum pro postižené nabízí nové aktivity Bude škola bezbariérová ? Kraj již rozdělil dotace seniorům a postiženým Tísňové volání je také pro seniory Bez pomoci zdravotně postižení nezůstanou Senioři se naučí práci s počítačem Projekt Lokalizace přichází do Semil Mítink na podporu ústavní stížnosti nebyl nadarmo Zdravotním postižením nebo vyšším věkem život nekončí Na asistenty pro postižené děti není dostatek peněz Ministr Škromach slibuje dřív zákon o sociálních službách Chybějí asistenti pro vozíčkáře Výstava předvádí, že postižením život nekončí Postižení lidé nemají na asistenty Září přinese nové služby seniorům

Anketa

Zúčastníte se v letošním roce celostátní sloutěže o Cenu Modrý slon 2014 ?
Ano
 
98% (200)
Ne
 
2% (4)
Všechny ankety a kvízy

Dojet s vozíkem na úřad či k lékaři? Bez auta nemožné

Krajské město Liberec nemá speciální auto, které by přepravilo postižené lidi na vozíku od domu na úřady či k lékaři. Desítky lidí se přitom bez dodávky s plošinou a asistentem neumějí samostatně přemístit. Volání po vozidle sílí. „Ve městě jsou desítky vozíčkářů, kteří by si rádi zaplatili za auto,“ říká vozíčkář Milan Pitloun.

LIBEREC S elektrickým vozíkem Liberečan Milan Pitloun nedávno těžce havaroval na Ještědu. Na nosítkách jej musela snášet Horská služba. Vozík dostal až za desítky minut, protože jej nikdo nedokázal přemístit. Přitom by stačilo přivolat speciální auto uzpůsobené na přepravu handicapovaných lidí.

To ale už od loňského roku v krajském Liberci nejezdí. Na rozdíl od jiných menších měst v kraji. Desítkám lidí upoutaným na vozík velmi chybí.

„Ve městě jsou desítky vozíčkářů, kteří by si rádi zaplatili za auto, které je přímo od domu odveze na úřad, k doktorovi nebo do škol. Je obrovská škoda, že toto auto nemohou využívat. Náš život se tak obrovsky ztíží,“ říká liberecký vozíčkář Milan Pitloun.

Pro některé lidi je to mnohdy jediné spojení se světem. Pokud nevlastní auto nebo nemají blízkého člověka, jsou pro ně například sněhové bariéry u zastávek nepřekonatelnými překážkami. „Většina řidičů Dopravního podniku se sice chová bezvadně, ale k zastávkám se vozíčkář musí nějak dostat. Auto zajede bez problémů až k domu,“ objasnil Pitloun.

I když přesné počty lidí odkázaných na vozík kvůli ochraně dat nikdo nesdělí, jsou jich v Liberci stovky. Počty těchto lidí, kteří žijí sami, se navíc podle ředitele Centra pro zdravotně postižené Libereckého kraje Jaroslava Leško zvyšují. „Obracejí se na nás často vozíčkáři nebo jejich rodiny a ptají se, proč v Liberci neexistuje alternativní doprava, když může fungovat v mnohých městech České republiky včetně Jablonce. Tito lidé se nejen potřebují dostat do školy nebo práce, rádi by zajeli třeba na výlet,“ domnívá se Jaroslav Leško.

Automobil až do loňského roku provozovala obecně prospěšná společnost Universium. Za rok přepravila zhruba 2 500 lidí. Podle ředitele společnosti nebyl o službu zájem. „Postupně se odhlašovali, až jsme vozili i pouhé dva klienty za den. Nebyli jsme schopní to dál dotovat,“ komentoval ředitel Mezinárodního centra Universium Jiří Sedláček. Město na provoz přispívalo 350 tisíc korun, dvě stě tisíc doplácelo Universium. „Podle našich propočtů by sociální auto přepravilo za měsíc kolem pěti set lidí. Těžko tak obstojí názor, že toto auto je zbytečné,“ kontruje Leško.

„Krajský Liberec by takové auto měl mít, bez dotací se ale nemůže uživit. Je také jasné, že nebude vytížené po celý den,“ míní Pitloun. Problematiku zná. Před lety pracoval v Universiu jako dispečer.

***

FAKTA Sociální automobil Tyto vozy většinou provozuje nezisková organizace a město je částečně dotuje. Přijede pro vozíčkáře až k domu. Vozíčkáři si auto telefonicky objednávají. Ceny jsou podobné jako u MHD.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj, 9. července 2010

Autor: Adam Pluhař

Vytvořeno 10.7.2010 2:13:42 | přečteno 3290x | lesk
 
 
 
 
load