>
>
19983828

Napsali o nás ...

Natočili o nás - Tvoříme duší Pomoc seniorům a zdravotně postiženým Vstup do světa zdravotně postižených může i dávat... Osobních bankrotů v regionu rapidně přibývá Sociální automobil vloni přepravil přes 4 tisíce imobilních lidí Konto Bariéry - Komu auta pomohou OBRAZEM: Atrium zámku patřilo umění Bezplatně poradí rodinám V Boru pomohou mladým rodinám Dojet s vozíkem na úřad či k lékaři? Bez auta nemožné Do kachliček přesunuli obsah třináctých komnat Rozvíjejí pomoc pro postižené i do okolních obcí OBRAZEM: Setkání na zámku dokázalo, že umění nezná bariéry Veřejnost poznala zákulisí sociální péče Při společném tvoření zapomenou na problémy Centrum pomáhá lidem po celém Českolipsku Modrý slon na stránkách ZOO Liberec Nový Bor: Osobní asistenti jsou žádaní V chráněných bytech žijí klientky svůj vlastní život Mají problém sehnat práci Pracovník ze Semil pomůže zdravotně postiženým v Brodě Centrum pomáhá potřebným Uskutečnily se další krajské sportovní hry Osobní asistentky pomáhají s návratem zpět do života Euronisa předala výtěžek sbírky Pozvedněte slabé! Handicapovaní vystavují svá díla Zdravotně postižení se sejdou na zámku Centrum zavádí další služby Paliativní péče prozatím s úspěchem funguje Nová šance práce pro zdravotně postižené Centrum pomůže se studiem i uplatněním Centrum pro postižené přichází s novinkou Centrum pro postižené nabízí nové aktivity Bude škola bezbariérová ? Kraj již rozdělil dotace seniorům a postiženým Tísňové volání je také pro seniory Bez pomoci zdravotně postižení nezůstanou Senioři se naučí práci s počítačem Projekt Lokalizace přichází do Semil Mítink na podporu ústavní stížnosti nebyl nadarmo Zdravotním postižením nebo vyšším věkem život nekončí Na asistenty pro postižené děti není dostatek peněz Ministr Škromach slibuje dřív zákon o sociálních službách Chybějí asistenti pro vozíčkáře Výstava předvádí, že postižením život nekončí Postižení lidé nemají na asistenty Září přinese nové služby seniorům

Anketa

Zúčastníte se v letošním roce celostátní sloutěže o Cenu Modrý slon 2014 ?
Ano
 
98% (200)
Ne
 
2% (4)
Všechny ankety a kvízy

Osobní asistentky pomáhají s návratem zpět do života

Česká Lípa - Osobní asistentky pomáhají v běžném životě jak seniorům, tak i zdravotně postiženým nebo dětem. Se svými zkušenostmi s pomocí asistentek se s námi podělila Dagmar Jankovská z České Lípy. Po těžké operaci krční páteře ochrnula a zůstala odkázaná na invalidní vozík.

"Po operaci jsem mohla jenom hýbat očima. Dnes už si ohřeji oběd, najím se, obleču," popisuje Dagmar Jankovská svůj nelehký úděl. S manželem se před řadou let rozešli, bydlí v rodinném domě, a tak je odkázaná na pomoc osobních asistentek. "Pomáhá mi syn, dělá co může, ale chodí do zaměstnání," vysvětluje.
Pomoc školených asistentek byla nejprve velice důležitá pro psychiku Dagmar. "Nejčastěji se nemocní zabývají otázkou "proč právě já?". Abychom dokázali pomoci, absolvovali jsme kurzy psychoterapie," říká Jana Svíčková, jedna ze tří osobních asistentek, které Dagmar Jankovské pomáhají. Dalším úskalím jsou například konflikty, které pramení z toho, že rodinní příslušníci nemocného chodí do zaměstnání a ačkoliv se snaží, úplně se postarat nemohou. "Pak vysvětlujeme, že rodina dělá, co může," podotýká Jana Svíčková z Centra pro zdravotně postižené Libereckého kraje, které osobní asistenci zajišťuje.
"Vlastní cestu jsem našla díky děvčatům. Jana Svíčková, Martina Lasabová a Lucie Smolová mi pomohly natolik, že věřím, že brzy začnu chodit," prohlašuje Dagmar Jankovská. Právě se totiž vrátila z rekondičního pobytu v Kladrubech, kde se její zdravotní stav zlepšil. " Kdyby nebylo nařízení ministra zdravotnictví, že rekondice mohou trvat maximálně měsíc, tak bych při delším pobytu udělala možná i první kroky," posteskla si Dagmar.
Služby osobní asistence podporuje českolipská radnice každoročně ze svého rozpočtu. V letošním roce dává 200 tisíc korun.
EVA VLASTNÍKOVÁ

Zdroj: Českolipský deník
Datum vydání: 17.05.2006
Vytvořeno 17.5.2006 15:28:42 | přečteno 3460x | lesk
 
 
 
 
load