>
>
21080636

Napsali o nás ...

Natočili o nás - Tvoříme duší Pomoc seniorům a zdravotně postiženým Vstup do světa zdravotně postižených může i dávat... Osobních bankrotů v regionu rapidně přibývá Sociální automobil vloni přepravil přes 4 tisíce imobilních lidí Konto Bariéry - Komu auta pomohou OBRAZEM: Atrium zámku patřilo umění Bezplatně poradí rodinám V Boru pomohou mladým rodinám Dojet s vozíkem na úřad či k lékaři? Bez auta nemožné Do kachliček přesunuli obsah třináctých komnat Rozvíjejí pomoc pro postižené i do okolních obcí OBRAZEM: Setkání na zámku dokázalo, že umění nezná bariéry Veřejnost poznala zákulisí sociální péče Při společném tvoření zapomenou na problémy Centrum pomáhá lidem po celém Českolipsku Modrý slon na stránkách ZOO Liberec Nový Bor: Osobní asistenti jsou žádaní V chráněných bytech žijí klientky svůj vlastní život Mají problém sehnat práci Pracovník ze Semil pomůže zdravotně postiženým v Brodě Centrum pomáhá potřebným Uskutečnily se další krajské sportovní hry Osobní asistentky pomáhají s návratem zpět do života Euronisa předala výtěžek sbírky Pozvedněte slabé! Handicapovaní vystavují svá díla Zdravotně postižení se sejdou na zámku Centrum zavádí další služby Paliativní péče prozatím s úspěchem funguje Nová šance práce pro zdravotně postižené Centrum pomůže se studiem i uplatněním Centrum pro postižené přichází s novinkou Centrum pro postižené nabízí nové aktivity Bude škola bezbariérová ? Kraj již rozdělil dotace seniorům a postiženým Tísňové volání je také pro seniory Bez pomoci zdravotně postižení nezůstanou Senioři se naučí práci s počítačem Projekt Lokalizace přichází do Semil Mítink na podporu ústavní stížnosti nebyl nadarmo Zdravotním postižením nebo vyšším věkem život nekončí Na asistenty pro postižené děti není dostatek peněz Ministr Škromach slibuje dřív zákon o sociálních službách Chybějí asistenti pro vozíčkáře Výstava předvádí, že postižením život nekončí Postižení lidé nemají na asistenty Září přinese nové služby seniorům

Anketa

Zúčastníte se v letošním roce celostátní sloutěže o Cenu Modrý slon 2014 ?
Ano
 
98% (200)
Ne
 
2% (4)
Všechny ankety a kvízy

Postižení lidé nemají na asistenty

Bez osobních asistentů končí lidé z handicapem v ústavech, ačkoli by tam být nemuseli Liberecký den, asi září-říjen 2004

Liberecký kraj - Stovkám vozíčkářů v kraji hrozí, že skončí v ústavech nebo že nebudou moci chodit do škol či do zaměstnání. Nebude totiž nikdo, kdo by se o ně postaral. Problém měl vyřešit nový zákon o sociálních službách. Jeho platnost ale vláda odsunula až na rok 2007. „Jsme z toho zdrcení, protože už teď nejsou peníze na osobní asistenty,“ říká Lenka Zimmermannová z Asistenční služby z libereckého Mezinárodního centra pro postižené Universium. Podle ní žijí postižení v neustálé hrůze, že na asistenta nebudou mít.

Mluvím i sama za sebe,“ říká Zimmermannová. „Protože jako vozíčkářka se bez asistenta neobléknu, ani nedostanu do práce.“

Situace je zoufalá,“ uvádí Eva Krutská, ředitelka Centra zdravotně postižených Libereckého kraje. „Vůbec nevím, kde na asistenty vezmeme peníze. Jestli to takhle půjde dál, skončíme.“

Centrum potřebuje na činnost ročně šest milionů korun, od státu však dostalo jen 26 procent této částky. Ostatní muselo shánět formou grantů, po sponzorech a nadacích. Ani ty však už osobní asistenci platit nechtějí. Na 143 postižených od Českolipska až po Semilsko mají v centru tři desítky asistentů. „Požadavků je ale stále víc, takže řešíme jen ty nejnutnější případy,“ říká Krutská.

Pokud by službu garantoval stát, musel by na ni uvolnit peníze. „Zákon počítá s tím, že by peníze měl dostat klient, který službu využívá, a sám by rozhodl o tom, na co je použije,“ vysvětlila Zimmermannová.

Podle náměstkyně libereckého hejtmana pro sociální oblast Ireny Benešové není situace tak kritická. „Neziskové organizace pro postižené mohou žádat o granty ministerstva i kraj,“ říká Benešová. To, že zákon vláda o rok posunula, je sice mrzuté, ale nijak katastrofální. „Je ale lepší, když bude opravdu dobrý, než plný chyb,“ dodala.

Uznává však, že v kraji jsou sociální služby na vedlejší koleji. „Letos jsme dostali na granty jen milion tři sta tisíc,“ říká Benešová. „Ostatní kraje dávají mnohem víc.“

Podle postižených každý odklad situaci postižených zhoršuje. Osobní asistenci centra Universium využívá nyní kolem sedmi desítek klientů, o ně pečuje dvaapadesát dobrovolníků.

Podle Zimmermannové vyjde asistent na sotva polovinu toho, co stojí pobyt v ústavu. Ten stojí zhruba od dvaceti do padesáti tisíc podle typu péče, které se postiženému dostává. „Pracující vozíčkář je pro stát velmi výhodný, protože si platí pojištění, často mu skončí dávky sociální podpory, naši zaměstnanci si často hradí dopravu i oběd,“ vypočítává Zimmermannová. „Nejdůležitější je ale, že se dostávají z izolace a mají pocit, že jsou užiteční.“

Milada Prokopová

Vytvořeno 30.8.2005 10:14:46 | přečteno 3805x | lesk
 
 
 
 
load