>
>
21080636

Napsali o nás ...

Natočili o nás - Tvoříme duší Pomoc seniorům a zdravotně postiženým Vstup do světa zdravotně postižených může i dávat... Osobních bankrotů v regionu rapidně přibývá Sociální automobil vloni přepravil přes 4 tisíce imobilních lidí Konto Bariéry - Komu auta pomohou OBRAZEM: Atrium zámku patřilo umění Bezplatně poradí rodinám V Boru pomohou mladým rodinám Dojet s vozíkem na úřad či k lékaři? Bez auta nemožné Do kachliček přesunuli obsah třináctých komnat Rozvíjejí pomoc pro postižené i do okolních obcí OBRAZEM: Setkání na zámku dokázalo, že umění nezná bariéry Veřejnost poznala zákulisí sociální péče Při společném tvoření zapomenou na problémy Centrum pomáhá lidem po celém Českolipsku Modrý slon na stránkách ZOO Liberec Nový Bor: Osobní asistenti jsou žádaní V chráněných bytech žijí klientky svůj vlastní život Mají problém sehnat práci Pracovník ze Semil pomůže zdravotně postiženým v Brodě Centrum pomáhá potřebným Uskutečnily se další krajské sportovní hry Osobní asistentky pomáhají s návratem zpět do života Euronisa předala výtěžek sbírky Pozvedněte slabé! Handicapovaní vystavují svá díla Zdravotně postižení se sejdou na zámku Centrum zavádí další služby Paliativní péče prozatím s úspěchem funguje Nová šance práce pro zdravotně postižené Centrum pomůže se studiem i uplatněním Centrum pro postižené přichází s novinkou Centrum pro postižené nabízí nové aktivity Bude škola bezbariérová ? Kraj již rozdělil dotace seniorům a postiženým Tísňové volání je také pro seniory Bez pomoci zdravotně postižení nezůstanou Senioři se naučí práci s počítačem Projekt Lokalizace přichází do Semil Mítink na podporu ústavní stížnosti nebyl nadarmo Zdravotním postižením nebo vyšším věkem život nekončí Na asistenty pro postižené děti není dostatek peněz Ministr Škromach slibuje dřív zákon o sociálních službách Chybějí asistenti pro vozíčkáře Výstava předvádí, že postižením život nekončí Postižení lidé nemají na asistenty Září přinese nové služby seniorům

Anketa

Zúčastníte se v letošním roce celostátní sloutěže o Cenu Modrý slon 2014 ?
Ano
 
98% (200)
Ne
 
2% (4)
Všechny ankety a kvízy

Při společném tvoření zapomenou na problémy

Posedět nad barvami, něco společně vytvořit. Spojit mladé a starší věkové kategorie, lidi s handicapem i zdravé. To je cíl projektu Setkání s barvami.

Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje pořádá tuto volnočasovou aktivitu pro širokou veřejnost již druhým rokem. „Loňský ročník navštěvovalo u nás v průměru tak deset lidí. Letos čekáme účast vyšší. Máme kapacitu až pětačtyřicet míst,“ sdělila Dana Šormová, vedoucí Centra pro zdravotně postižené v Jablonci.

Projekt Setkání s barvami začal včera v jabloneckém Spolkovém domě a potrvá do konce kalendářního roku. „Setkáváme se každé úterý od 13 hodin. Sezení trvá přibližně dvě hodiny, záleží na tom, co se právě tvoří,“ uvedla Dana Šormová. Ta také připomněla, že aktivita s barvami se rozjíždí i v dalších okresních městech Libereckého kraje. Na pravidelných úterních schůzkách se návštěvníkům, tak jako loňský rok, nezištně věnuje výtvarnice Jana Eichlerová. Ta účastníky odborně vede a vymýšlí témata pro tvorbu. Dává však i příležitost lidem, aby si sami řekli, co by chtěli dělat.

„Začínáme nejjednodušším způsobem a postupně přistupujeme k náročnějším a náročnějším postupům,“ vysvětlila Jana Eichlerová. Zároveň však zdůraznila, že není potřeba žádného talentu, žádné umělecké školy. Možnosti projektu mohou podle ní využít ti, kteří mají blízko k přírodě, všímají si barev, jak k sobě vzájemně ladí, a vnímají v sobě takové normální cítění. „Umělci by naopak svým vyhraněným postojem atmosféru na schůzce mohli narušovat,“ dodala.
Při zdolávání různých výtvarných technik nastupuje však ještě jeden významný děj, a to, že lidé, kteří přijdou, si vzájemně popovídají, vzájemně si povypráví co prožili v tom uplynulém týdnu co se neviděli, a mohou také své problémy vyřešit v rámci této komunity.„Dalo by se říci, že se to samo jakoby vyřeší, protože u toho výtvarného tvoření přestaneme myslet na starosti a chceme něco vyrobit. A když se pak vrátíme do té reality, tak se nám více daří,“ objasnila Eichlerová.

Mezi těmi, kteří přišli včera na zahajovací schůzku, byli jak již zkušení výtvarníci z loňska, tak i nováčci. „Pozvala mě sem moje kolegyně. Moc se mi tady líbí. Jsem výtvarný antitalent, ale mám zájem,“ svěřila se Marie Čejková. Její kolegyně Marie Drasnarová navštěvovala Setkání s barvami i vloni. „ Dělali jsme přírodní aplikaci, aranžmá větviček a mnoho dalšího, moc mě to baví,“ uvedla.Projekt je financován z evropských fondů a příchozí mají vše zdarma. „Dávají jen svou účast,“ usmála se Dana Šormová. Až zvládnou náročnější techniky, hodlají své výrobky také prodávat na různých nadačních akcích a burzách.„Chceme si něco i vydělat, abychom si mohli pořídit pomůcky, které jsou nad rámec financování z fondů,“ poznamenala Eichlerová. Výtvory též vystaví na zámku Zákupy.

Autor:
Jaroslava Očenášová

V centru zdravotně postižených zapomenou díky setkání s barvou na problémy

Autor: Deník/Ota Bartovský

Vytvořeno 6.6.2009 22:56:22 | přečteno 3044x | lesk
 
 
 
 
load