>
>
22045040

Napsali o nás ...

Natočili o nás - Tvoříme duší Pomoc seniorům a zdravotně postiženým Vstup do světa zdravotně postižených může i dávat... Osobních bankrotů v regionu rapidně přibývá Sociální automobil vloni přepravil přes 4 tisíce imobilních lidí Konto Bariéry - Komu auta pomohou OBRAZEM: Atrium zámku patřilo umění Bezplatně poradí rodinám V Boru pomohou mladým rodinám Dojet s vozíkem na úřad či k lékaři? Bez auta nemožné Do kachliček přesunuli obsah třináctých komnat Rozvíjejí pomoc pro postižené i do okolních obcí OBRAZEM: Setkání na zámku dokázalo, že umění nezná bariéry Veřejnost poznala zákulisí sociální péče Při společném tvoření zapomenou na problémy Centrum pomáhá lidem po celém Českolipsku Modrý slon na stránkách ZOO Liberec Nový Bor: Osobní asistenti jsou žádaní V chráněných bytech žijí klientky svůj vlastní život Mají problém sehnat práci Pracovník ze Semil pomůže zdravotně postiženým v Brodě Centrum pomáhá potřebným Uskutečnily se další krajské sportovní hry Osobní asistentky pomáhají s návratem zpět do života Euronisa předala výtěžek sbírky Pozvedněte slabé! Handicapovaní vystavují svá díla Zdravotně postižení se sejdou na zámku Centrum zavádí další služby Paliativní péče prozatím s úspěchem funguje Nová šance práce pro zdravotně postižené Centrum pomůže se studiem i uplatněním Centrum pro postižené přichází s novinkou Centrum pro postižené nabízí nové aktivity Bude škola bezbariérová ? Kraj již rozdělil dotace seniorům a postiženým Tísňové volání je také pro seniory Bez pomoci zdravotně postižení nezůstanou Senioři se naučí práci s počítačem Projekt Lokalizace přichází do Semil Mítink na podporu ústavní stížnosti nebyl nadarmo Zdravotním postižením nebo vyšším věkem život nekončí Na asistenty pro postižené děti není dostatek peněz Ministr Škromach slibuje dřív zákon o sociálních službách Chybějí asistenti pro vozíčkáře Výstava předvádí, že postižením život nekončí Postižení lidé nemají na asistenty Září přinese nové služby seniorům

Anketa

Zúčastníte se v letošním roce celostátní sloutěže o Cenu Modrý slon 2014 ?
Ano
 
98% (200)
Ne
 
2% (4)
Všechny ankety a kvízy

V chráněných bytech žijí klientky svůj vlastní život

Zákupy - Zákupský zámek hostil výtvarníky z řad handicapovaných.

Nádvoří zámku patřilo o víkendu zdravotně postiženým. Konal se tu pátý ročník setkání handicapovaných výtvarníků, který nese název Tvoříme duší.
Kromě mnoha jiných zde své výrobky nabízely klientky z domova Sluneční dvůr v Jestřebí. Ženy tu nebydlí jenom v ústavním zařízení, ale také ve dvou chráněných bytech, které jsou v samostatné budově. „Jsou tam děvčata, která se o sebe umí postarat. Jeden pracovník jim pomáhá a nikdo jiný ze zaměstnanců tam nesmí, pokud si ho obyvatelky nepozvou,“ popsal ředitel domova Pavel Kos.
Snaží se, aby obyvatelky bytů hospodařily samy. Nejlépe se to projevuje při oslavách. „Nakoupí si, uvaří, napečou…“ popisuje ředitel.
A jak se obyvatelkám žije? „Jsme spokojené, děláme, co se nám líbí, můžeme si zvát návštěvy,“ říká jedna z klientek Slunečního dvora Věra. Ivana vzápětí dodává: „Umím uvařit bramboráky, Věra zase dobře peče.“
Společně také vzpomínají na Vánoce. Ozdobily si stromeček, napekly cukroví, rozdávaly si dárky. „V létě pojedeme na dovolenou do Francie, už se moc těšíme,“ říkají.
„Všechna děvčata jsou u nás zaměstnaná, je to dobrovolná práce, dělají v kuchyni, prádelně, jedna dokonce pomáhá v dílně. Je to naše nejstarší klientka, je jí šedesát čtyři let,“ doplňuje Pavel Kos.
V rámci akce Tvoříme duší tu nabízejí své výrobky: svíčky, dečky, keramiku… stejně jako obyvatelé dalších ústavů.
Projekt Tvoříme duší se stal významnou kulturní tradicí Libereckého kraje. Pořádá jej Sdružení Artefaktum společně s Centrem zdravotně postižených Libereckého kraje. Handicapovaní již pátým rokem představují veřejnosti svou všetrannou tvůrčí činnost, která vzniká ve spoloupráci s ostatními výtvarníky a umělci.

Výrobky ze své dílny nabízely v Zákupech také klientky domova Sluneční dvůr v Jestřebí.

Autor: Deník/Eva Vlastníková

Vytvořeno 6.6.2009 22:45:17 | přečteno 2720x | lesk
 
 
 
 
load